HAKKIMIZDA

Pamujama efsanesi ; yüzyıllar önce Orta Asya’da yaşayan bir Türk topluluğuna dayanmaktadır. Onlar o kadar çalışkan bir topluluktu ki; onlar için uyku da geçen zaman boşa geçen zamanla eşdeğerdi. Topluluğun liderinin bir gece gördüğü rüya hayatlarını değiştiriyor. ‘’Rüyada; kabile reisi zincirlerle yatağa bağlanmış uyanmak istiyor, köyüne gerçekleşen saldırıyı engellemek istiyor ancak başarılı olamıyor. Küçük bir kız çocuğunun ona fısıldadığını bir şeyler anlatmak istediğini görüyor.
Kız çocuğu zincirlerle bağlı olduğu yatağın yanına yaklaşıp; -Pamukiro Nakata’yı bul..! Onda sana ait bir şey var! Diyor.’’ Rüyanın etkisinden çıkamayan Türk bey’i başlıyor Pamukiro Nakata’yı aramaya. Gel zaman git zaman uzak diyarların birinde yalnız yaşayan ve el örmesi kumaşlar üreten kör bir kızın yaşadığını ve isminin Pamukiro olduğunu öğreniyor. Merakı onu derhal yola çıkmaya ikna ediyor. Jopanya’nın sınırında Hun İmparatorluğuna ait bir köyde buluyor aradığını. Pamukiro Nakata gözleri görmeyen ancak elleri çok becerikli güzeller güzeli bir kumaş üreticisiymiş meğer. Kapıdan girer girmez hiç konuşmadan içeriye giderek elinde kat kat sarılı bir kumaşla geri dönüyor. –Bunu al, kim olduğunu ve ne isteğini biliyorum. Kendine bir giysi yap ve dilediğine kavuş..
Aradığını bulmanın verdiği heyecanın yanı sıra güzeller güzeli bir kızcağıza aşık oluyor. Türk bey’i Pamukiro Nakata ‘yı kendisiyle gelmeye ikna edip yaşadığı yere dönüyorlar. Pamukiro Nakata Türk Bey’ine öyle bir pantolon yapıyor ki, hem çok rahat, hem de çok güzel, Türk Bey’i gece gündüz çıkartmıyor üzerinden. Kimilerine göre aşktan kimilerine göre kumaşın özel içeriği sayesinde, geceleri sadece 2saat uyuyarak tüm günü çalışarak değerlendirebiliyor artık. Diğer bir rivayete göre de sonradan evlenen çift, köylerinin ismini Pamuköy olarak değiştiriyor.